Knihy


 
ŠIESTA NOC
Nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. A láska už vôbec nie.


O vzťahoch, o láske, o mužoch a ženách, o tajných snoch, naivných očakávaniach, niekedy nereálnych predstavách, inokedy až príliš reálnych skúsenostiach, o túžbach pred svadbou, omyloch v manželstve, aj myšlienkových pochodoch pred rozchodom, o tom, ako áno, kedy nie a najmä s kým. Jednoducho - stále o tom, čo nás zaujíma najviac.

Šiesta noc prináša zbierku textov, v ktorých si autorka posvietila na to, ako to vlastne medzi mužom a ženou funguje. A či vôbec. Na svoje si prídete, ak máte pocit, že dobrí muži sa už minuli, ak chcete vedieť, ako sa z chlapa nezblázniť, alebo vám lezie na nervy otázka Kedy sa už konečne vydáš. A prečítať by ste si ju mali aj vtedy, keď chcete vedieť, aký muž dokáže pochopiť ženu, čo robiť, keď je romantika odrazu fuč, a či majú ženy radšej sex alebo čokoládu.

Ako bonus - lovestory Princípy lásky. Osemdesiat strán, osem mesiacov, traja muži, jedna epizóda, pár otázok v hlave a nečakaný koniec.

Vybrané texty v zbierke boli publikované aj v magazínoch Eva, Adam, Deluxe a na portáloch Nevesta a SMEblog.MUŽI, MANŽELSTVÁ A INÉ PROBLÉMY
Svadba je splnený sen - a niekedy aj nočná mora.

Je muž, ktorému chcete povedať svoje "áno", naozaj ten pravý? A stačí vôbec láska na to, aby sme boli v manželstve šťastné? 
Klára má za sebou zásnuby a pred sebou istotu lásky v manželskom prístave. Jej dni napĺňa snívanie o dokonalej svadbe a noci trávi po boku muža svojich snov. Až kým si pomaly nezačne uvedomovať, že si nemôže byť ničím istá - a svojimi citmi už vôbec nie... 
Vtipne a s nadhľadom o tom, ako prežiť svadobné prípravy a ako zvládnuť syndróm šialenej nevesty. Diagnóza, ktorá spôsobuje, že sa budúca nevesta pár mesiacov pred svadbou úplne zblázni a tyranizuje celé svoje okolie, alebo začne mať pochybnosti o tom, či robí správny krok, totiž nie je žiadna zábava...Byť nevestou a zachovať pokoj? Nemožné! 

Hlavná postava knihy, prekladateľka Klára, vždy túžila po dokonalom chlapovi, romantickom požiadaní o ruku a nádhernej svadbe. Aspoň si to myslela. Keď odrazu všetko má, najprv je z toho celá mimo a svojím správaním sa nominuje na Najšialenejšiu nevestu roka. Potom sa však stane niečo, čo vôbec nečakala a ona začne o svojich túžbach pochybovať...
Predsvadobné obdobie je pre všetkých zúčastnených plné šťastia, ale aj stresu. A ak ste nevesta, dávka z obojeho je dupľovaná. No čo v prípade, že sa k týmto dvom emóciám pridá ešte nepríjemný strach a neutíšiteľné pochybnosti? Klára si kladie otázku, či si berie toho pravého, či robí správny krok a či má jej manželstvo šancu vydržať, a čoraz viac je presvedčená, že na starom vtipe "ak v knižnici neviete nájsť knihu o manželskom šťastí, treba skúsiť oddelenie rozprávok" predsa len niečo bude. Jej občasnú krehkú duševnú rovnováhu narúšajú tak osoby mužského pohlavia, ktorým nevie odolať, ako aj osoby pohlavia ženského, ktoré zas nevedia odolať jej budúcemu manželovi. Čím bližšie je deň D, tým viac sa všetko zamotáva, a už vôbec nie je také isté, že to vysnívané "áno, sľubujem" niekedy zaznie.

Autorka sa v novej knihe zamerala na jednu z najčastejších ženských životných mét - svadbu. Väčšina žien po svadbe túži, niektoré tajne, niektoré otvorene, a občas sú aj tie, čo po nej netúžia, so svadbou konfrontované okolím - minimálne otázkou "Kedy sa už konečne vydáš?" Samozrejme, že sa nájdu ženy, ktorým je celý ten svadobný humbug úplne cudzí, no týmto svetlým výnimkám konkuruje vydajachtivá armáda, ktorá to vie pri svadobných prípravách poriadne roztočiť. A hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, mnoho z týchto žien prežíva práve to, čo Klára - na jednej strane radosť, na druhej strach. V jednom kútiku duše veľké očakávania, v druhom veľké pochybnosti. Ráno nadšenie a večer smútok. Ženská duša je plná tajomstiev, no duša nevesty je ešte záhadnejšia. A aj o tom je táto kniha.

NEVIDÍM, NEPOČUJEM, MILUJEM
Láska, pokušenie & šoubiznis

Jedna je mladá, príťažlivá, ale čo sa mužov týka, úplne nemožná. Druhá je na tom podobne, až na tých chlapov - s tými to vie veľmi dobre. Dve ženy, dva príbehy. Čo môže mať žena milujúca psov, knihy a domácu pohodu spoločné so ženou zbožňujúcou drahé šaty, párty až do rána a život v žiare reflektorov? Naozaj sú úplne odlišné alebo im vlastne ide obom o to isté?Každá chce len to jedno! Aj keď tvrdí opak.

Hlavnou hrdinkou knihy je neskúsená Bia, hodená do toho najhlbšieho víru života a vzťahov, v ktorom sa utopia všetky jej ilúzie o dokonalej láske. Mladé pirane útočiace na všetkých mužov vo svojom dosahu a draví žraloci, číhajúci na svoje zamilované obete, to sú jej noví „spoločníci“ v neľútostnom bratislavskom rybníku. Pomaly sa v ňom učí plávať a hľadá ten správny prúd, no všetko sa zmení v momente, keď jej do života pripláva neodolateľná šanca preraziť, a zároveň osudový muž. Pokušenie je veľké... Ako sa nakoniec rozhodne? 

Opäť drzo, s humorom a bez servítky o večnej mužsko-ženskej téme. Kniha vás zavedie do prostredia šoubiznisu, v ktorom muži nie sú až takí hrdinovia, ženy nevinné a láska je najťažšia zo všetkého… Lákavý a tajomný svet hviezd a hviezdičiek napĺňa stránky bulváru a priťahuje tých, ktorí túžia zažiť povestných 15 minút slávy na vlastnej koži. Hrdinka románu sa do prostredia tzv. celebrít dostáva náhodou. Pozoruje ich, spoznáva ich túžby, hriechy, lásky i rozchody, ich trápenia a pocity samoty, aj a tiež kruté pravidlá, ktoré v ich svete vládnu. Stáva sa obeťou intríg a bábkou v rukách mocných, a po jej snoch šliapu tí, ktorí už dávno stratili vieru v obyčajné city. Nevšedný príbeh zo zákulisia skazeného šoubiznisu odstraňuje pozlátku „úprimných priateľstiev“ a ukazuje konkurenčné boje medzi pseudohviezdičkami v celej svojej nahote. Hlavná hrdinka čoskoro pochopí, že to, čo sa dočítame na titulných stránkach novín, nemusí byť vždy pravda, ale aj to, že známe tváre majú často tajomstvá, ktoré sú temnejšie ako veci, čo sa o nich píšu. Čitateľom sa otvárajú dvere do ženského sveta, o vzťahoch sa v knihe píše na rovinu a s povestným ostrovtipom,  a láska nie je obalená do pekných slov, ale natvrdo obnažená.
LOVIŤ ALEBO NEBYŤ
Lov na pána Božského sa začína! 


Tri priateľky, jedna túžba. Milovať a byť milovaná. Ktorá z nás nehľadá lásku a netrápi sa, ak ju má? Hlavné hrdinky vtipne nastavujú láske pasce, s humorom mieria mužom presne do srdca a odvážne poľujú vo všetkých revíroch. Ulovia si nakoniec veľkú lásku alebo budú samy korisťou vo vzťahovej džungli veľkomesta?Tridsiatka na krku a chlap nikde. Katastrofa?

Debutový román je príbehom takmer tridsiatničky Bety, ktorej okolie, život a hlavne vlastná matka neustále kladú otázku: Kedy si už konečne nájdeš chlapa? Samozrejme, že aj ona po láske a partnerovi túži - ale kde a ako ho nájsť?! Bety stretáva množstvo mužov, niektorí sa jej životom len mihnú, iní majú ambíciu stať sa v jej živote hlavnou postavou - a ona si kladie otázky, prečo je také ťažké nájsť toho pravého a či ten pravý vôbec existuje. Metódou pokus-omyl zisťuje, akého muža pri sebe vlastne potrebuje, ale zároveň neustále pochybuje, že pátranie po ideálnom mužovi môže byť korunované úspechom...

Dej knihy sa odohráva v atraktívnom prostredí dnešnej Bratislavy, spolu s hrdinkami sa dostaneme do sveta reklamy a módy, ale i do Prahy aj Milána. Bety a jej priateľky trefne a vtipne komentujú vzťahy dnešného „moderného sveta“, kniha je plná šťavnatých dialógov, úprimných názorov a zaujímavých postrehov, vyznačuje sa ironickým štýlom a prirodzeným jazykom. Podtitulom knihy by mohlo byť aj heslo: O ženách a mužoch bez cenzúry: "Je naozaj žena v 30-tke nútená rýchlo si uloviť nejakého chlapa? Mnohí, a často krát práve iné ženy, sa nám práve toto snažia nahovoriť. Vedú typické reči ako - zmeškáš aj posledný vlak, už nie si najmladšia, tak so sebou niečo rob, dokedy chceš ešte čakať a podobne. Keď v tridsiatke nemáte chlapa, akoby ste boli postihnutá. Okolie vás núti do stretnutí naslepo, hľadajú vám akéhokoľvek mužského, stačí, aby vás chcel, matky pripomínajú biologické hodiny a otcovia sa už zmierili s tým, že majú z dcéry starú dievku. Je to proste šialenstvo.“ Možno aj preto je lepšie brať single-stav s nadhľadom a nezabudnúť na humor.